Värvid meie ümber. Neid on nii palju, lõputult, kuid ometigi mahuvad nad näiteks vikerkaare sisse ja isegi sellise väikese asja sisse nagu värviprinter :). Vaatasime, milliseid värve siis tegelikult vaja läheb, et teha kogu maailm kirjuks. Tuleb välja, et saab hakkama vaid kolme värviga-
sinine, punane ja kollane.
Ellen Niidu raamatus "Maalritöö" võttis ka kunstnik alguses puhtaid toone ning seejärel hakkas neid omavahel segama ning maailm saigi kirju.
Tunni alguses tegime selgeks, kuidas tekib vikerkaar. Seda teadsid kõik lapsed, et vikerkaar tekib koostöös päikese ja vihmaga. Kuid kuidas see värvide tekkimine seal õhus siiski käib? Kui lasta valgusjuga läbi prisma(klaasist näiteks), siis teisel pool väljub see valgusjuga värvilisena. Justkui lõngajupp harutataks otsast lahti peenikesteks kiududeks. Üks langev vihmapiisk on ka prisma või pigem koonuse kujuline-otsast teravam, alt laiem. Seepärast murdub valgus läbi vihma ning tekib vikerkaar.
Igal värvil on olemas ka enda vastandvärv. Seda ei peagi ise peast teadma. Tegime silmadele väikese katse ning selgitasime selle välja väikese optilise trikiga. Kui valgel taustal vaadata punast laiku veidike aega ning seejärel vaadata tühja valget pinda, siis tekib justkui silmapete-valgele taustale ilmub rohekas laik. Järelikult ongi roheline punase vastandvärv. Nagu peale päikest vaadates, tiirleb silme eest pärast ümmargune lillakas kera :). Lilla on kollase vastandvärv.
Värvusteooria on ülipõnev ning seda oleks võinud veel kauem uurida ning erinevaid katseid silmadele anda ning näiteid eluste enesest tuua-kuid me tahtsime ka midagi praktilist katsetada mitte vaid teooriat teada :).
Meie tahtsime ka värve segada ning katsetada kas tõesti on võimalik ainult kolme värviga maalida. Seekord
me aga ei maalinud värvidega vaid kasutasime läbipaistvaid kiletükke, kollaseid, siniseid ja punakaid ja veidi ka musta.
Teema oli vaba. Ülesanne oli pigem proovida asetada kiletükke üksteise peale ning vaadata, kas tekivad uued toonid. Kuidas saavutada lillat ja rohelist? Töö käigus avastasid lapsed ka seda, et kui panna kõik kolm värvi(sin, pun, koll.) üksteise peale, siis on tulemuseks ebamäärane porine toon-ehk sarnane mustale.See oligi meile tõestuseks, et kui segada omavahel kolm põhitooni-tulebki must-neutraalne toon (samas mitte alati-kui kolm põhitooni valgust ühte punkti suunata, siis tekib jälle valge valgus).
Vaatasime väikest katkendit ka Tallinnfilmi animafilmist "klaasikillumäng"
(http://www.youtube.com/watch?v=WKthsR1Rq8g), mis on tegelikult ülimalt sünge tooniga, kuid sealt said lapsed veidi ideid, kuidas tükikestega mängida, sest ka meie kiletükid nägid välja nagu klaasikillud. Siin on laste tööd. Tehti mitu erinevat katset. Pilte sai kahjuks aga säilitada vaid fotona. Üks pilt valmis, aeti see kohe segamini ning alustati uuega.
Paula |
Margared |
Margared |
Erika |
Eliise |
Eliise |
Anni |
Anni |
Airi |
No comments:
Post a Comment